О „Магарећем млину” поводом дана археологије
Поводом међународног дана археологије, који се ове године обележава 21. октобра, подсећамо на актуелни пројекат Градског музеја, „Последњи ловци и први земљорадници Бачке: археолошка истраживања на локалитету Магарећи млин”.

Локалитет Магарећи млин, вишеслојно археолошко налазиште, налази се око 4 км југоисточно од Апатина, у близини и непосредној околини преливних устава ДТД канала.


У преко 2 метра културних слојева крију се трагови насељавања од мезолитског периода (7500 г. п.н.е.), преко најранијих земљорадника на тлу југоисточне Европе и кроз праисторију и антику све до средњовековног периода, што указује на његов велики потенцијал и значај.
Досадашња истраживања
Детаљним рекогносцирањима 1985. и 1986, а потом археолоошким ископавањима 1987, 1988. и 1989, предвођеним од стране археолога Владимира Лековића (Покрајински завод за заштиту споменика културе), истражена је површина од скоро 300 м2.

Након скоро 40 година, 2022. је започето истраживање археолошког локалитета Магарећи млин, у оквиру мултидисциплинарног пројекта Последњи ловци и први земљорадници Бачке: картирање и заштита локалитета Магарећи млин, Градског музеја Сомбор, а тиме и процес проглашења локалитета у статус културног добра. Резултати истраживања из 2022. године представљају основу за сва будућа систематска истраживања. Фокус је била детекција подземних структура, утврђивање хронолошких односа и граница налазишта у чију сврху су обављена геофизичка и геоархеолошка истраживања (у две фазе).




Кампања 2023. спроведена је током септембра и октобра месеца, током које су истражене неке од археолошких струкутра детектованих у кампањи 2022, уз наставак геомагнетних снимањима и геоархеолошких бушења.


Отворене су две сонде са истраженим објектима из периода неолита и бронзаног доба. Добијени резултати дали су више информација о начину коришћења и окупације локалитета.



Миленијуми живота на локалитету Магарећи млин
Неолитско насеље на Магарећем млину било у употреби између 6200. и 5700. г. п.н.е., што га чини једним од најстаријих на територији Војводине. Путем различити пројеката као што је ERC BIRTH (Births, mothers and babies: prehistoric fertility in the Balkans between 10.000 — 5000 BC) Института Биосенс у Новом Саду, анализирани су и органски остаци из керамичких посуда из неолитских објеката, који су потврдили присуство млечних масти и пружили доказ о најранијој конзумацији млека и млечних производа на овом простору. Поред тога, људски и животињских остатаци прикупљени 1988. из слоја нивелације до леса апсолутно су датовани у половину 8. миленијума п.н.е, чиме су по први пут добијени докази о присуству мезолитских заједница изван Ђердапа. Магарећи млин представља јединствено налазиште на читавој територији Србије, са траговима насељавања од мезолита до средњег века. Резултати истраживања публиковани су у већем броју водећих међународних часописа, а приказани су и широј јавности у оквиру изложбе Наука за музеје: праисторија Сомбора и околине у светлу нових биоархеолошких истраживања, финансиране од стране Министарства културе.



Налази из кампање 2023.



Захваљујемо се Министарству културе, Општини Апатин, Градском музеју Сомбор и Граду Сомбору који су подржали реализацију пројекта.
Презентација локалитета Магарећи млин са резултатима досадашњих истраживања, биће уприличена у просторијама Музеја до краја текуће године.