Srećan Božić i Nova godina

Knjiga dr Vinka Žganca „Izvorne narodne pesme iz Sombora i okoline” predstavljena je 13. decembra u Gradskom muzeju Sombor. Na promociji su učestvovali dr Biljana Sikimić, naučni savetnik sa Balkanološkog instituta SANU i urednici monografije Nada Putica, Vesna Ivkov i Pavle Karabasil.
Na promociji je moglo da se sazna više o životu dr Vinka Žganca, poznatog hrvatskog etnomuzikologa i melografa, o njegovom melografskom radu u Somboru i okolini tokom tridesetih godina XX veka. Zapisi narodnih pesama koje je sačinio u tom periodu čine osnovu promovisane publikacije. Opisano je kako je tekao rad na priređivanju izdanja, kroz uporednu analizu dve dostupne građe uz isticanje uloge i značaja Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, koji je ustupanjem građe doprineo da monografija bude štampana u ovakvom obliku.
Dr Biljana Sikimić naglasila je značaj monografije za proučavanje jezika folklora, shvatanja društveno istorijskog konteksta u kojem je građa nastala kao i moćnost koju ona daje za dalja analize.
Zbirka donosi 176 pesama i melodija, koje je dr Vinko Žganec zabeležio na teritoriji Bačke, Baranje, Slavonije i Srema. Pesme su zapisivane u periodu od 1925. do 1940. godine u Somboru, Bačkom Bregu, Svetozaru Miletiću, Baču, Odžacima, Subotici, Vinkovcima, Duboševici, Dražu, Gajiću itd.
Veliki broj primera koji se nalaze u ovoj publikaciji neguje se i danas u muzičkoj tradiciji Srba, Hrvata Bunjevaca i Šokaca u Vojvodini i šire, pa je ova muzičko–folklorna građa značajan osnov i motiv za buduća komparativna istraživanja.
Bogatstvo nasleđa koje je ovom publikacijom posle skoro pola veka dostuno javnosti, publici su kroz pesmu dočarali Mešoviti hor Somborskog pevačkog društva, kao i pevačke grupe HKPD „S. S. Kranjčević” Bački Breg, GKUD–a „Ravangrad” Sombor i HKUD–a „Vladimir Nazor” Sombor.
Štampanje ove publikacije je ostvareno uz finansijsku podršku Pokrajinskog sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama AP Vojvodine i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
U petak, 13. decembra 2019. godine, u 18 sati u Galeriji savremene umetnosti Gradskog muzeja Sombor, održaće se promocija knjige Izvorne narodne pesme iz Sombora i okoline dr Vinka Žganca (uredili Nada Putica, Vesna Ivkov, Pavle Karabasil).
Dr Vinko Žganec (1890—1976), hrvatski melograf, muzikolog, etnomuzikolog, zapisivač narodnih plesova, obreda i običaja, prvi upravnik Instituta za narodnu umjetnost u Zagrebu (danas Institut za etnologiju i folkloristiku), inicijator osnivanja Udruženja muzičkih folklorista Jugoslavije, značajan predstavnik jedne etape razvoja etnomuzikologije i u Srbiji, dao je veliki istraživački doprinos na tlu Vojvodine, u prvoj polovini 20. veka.
Zbirka donosi 176 pesama i melodija, koje je dr Vinko Žganec zabeležio na teritoriji Bačke, Baranje, Slavonije i Srema, u period od 1925. do 1940. godine, dok je živeo u Somboru. Pesme i melodije preuzete su iz dva izvora, rukopisa koji se nalazio u fondu Gradskog muzeja Sombor i rukopisnog materijala iz Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu.
Namera ovog izdanja je da ukaže na značaj i specifičnost građe, nastale pre devedeset godina kao izvora za dalje etnomuzikološke analize, istraživanja u oblasti antropologije muzike i folklora, složenog odnosa muzike, kulture i tradicije ali pre svega da upozna javnost ili je podseti na bogatu muzičko folklornu građu, koja im je ostavljena na čuvanje.
Knjigu će predstaviti: dr Biljana Sikimić (Balkanološki institut SANU, Beograd), dr Mirna Sabljar (Akademija za umjetnost i kulturu, Osijek) i urednici monografije.
Na promociji će nastupiti Mešoviti hor Somborskog pevačkog društva, pevačke grupe GKUD „Ravangrad” Sombor, HKPD „S. S. Kranjčević” Bački Breg i HKUD „Vladimir Nazor” Sombor.