Посете
Посетите једини комплексни музеј у западнобачком региону са око хиљаду музејских експоната изложених на сталној поставци.
Како доћи до нас?
Музеј се налази на централном простору Трга Републике, у оквиру језгра града са јединственом целином у којој је осликан један културно–историјски и урбанистичко–архитектонски амбијент од XVIII века до данас.
До Музеја можете стићи сопственим или градским превозом. Аутобуско стајалиште је испред Музеја. Школски аутобуси могу користити стајалиште. Ауто можете паркирати у непосредној близини Музеја, у улици Раде Кончара. Уколико сте дошли бициклом можете га паркирати у дворишту Музеја. На 50 метара удаљености од главног улаза налази се градски фијакер плац (стајалиште).
Службени улаз
Градски музеј Сомбор има главни улаз за посетиоце и запослене са Трга Републике (велика стилска бела дрвена капија).
Улаз из Галерије
Градски музеј Сомбор има улаз са Трга Косте Трифковића у Галерију савремене уметности. Овај улаз се отвара по потреби, у случају концерта, промоције књиге, изложбе или неке друге манифестације, иначе је затворен.
Заказивање групних посета
Групне посете (од 10 до 50 посетилаца) је потребно унапред најавити позивом на телефон +381 (0)25 422728. У бољем упознавању Градског музеја Сомбор и изложених експоната може Вам помоћи водич или кустос. Стручно тумачење обично траје 45 до 60 минута и прилагођено је старосним категоријама и интересовањима посетилаца.
Школске посете
Дођите, упознајте и истражите Сталну поставку Градског музеја Сомбор. У томе Вам могу помоћи кустоси и водичи музеја који ће причу прилагодити Вашим потребама. Најавите своју посету позивом на телефон +381 (0)25 422728.
Обавештење за наставнике и ученике
Молимо Вас да у случају кашњења или отказивања доласка обавестите Музеј. Није дозвољено уношење хране и пића на изложбу. Наставници су обавезни да воде рачуна о дисциплини и понашању ученика. Пре почетка обиласка изложбе, ученици могу да оставе торбе у пријемном ходнику Музеја.
Приступачност
Простор Галерије савремене уметности је приступачан за кориснике инвалидских колица. Изложбени простори у приземним деловима зграде су доступни за посетиоце у инвалидским колицима преко рампи које се постављају на улазима према потреби. Музеј организује програме за особе са инвалидитетом. Упит за посету на телефон +381 (0)25 422728.
Музејска билетарница
Када уђете у Градски музеј Сомбор на главни улаз, одмах на трећем кораку са леве стране наићи ћете на музејску билетарницу. Куповином музејске карте можете погледати сталну поставку и актуелну гостујућу изложбу. Бесплатни програми и улаз у Музеј су током манифестације „Ноћ музеја”, Дечије недеље или неког другог посебно назначеног програма.
Цена улазница
Улазнице за ученике, студенте и пензионере су 150 динара, а за остале посетиоце 300 динара. Бесплатан улаз у Музеј имају деца млађа од 7 година, чланови Музејског друштва Србије (МДС), чланови ИЦОМ–а, особе са инвалидитетом, деца без родитељског старања, пријатељи Музеја уз картицу.
У оквиру билетарнице можете погледати и купити музејска издања, каталоге изложби и стручне публикације и неколико типова разгледница, по веома повољним ценама.
Издајемо профактуре и примамо ваучере за обилазак и вођење у Музеју. У случају да Вам је потребна ова врста услуге контактирајте Соњу Петреш на телефон +381 (0)25 422728, уз навођење: назива фирме, адресе, ПИБ–а, броја посетилаца и броја факса односно адресе е–поште.
- Динарски текући рачун
- 840-95668-50
- Сврха плаћања
- Уплата за улазнице
Музејски бонтон
Приликом посете музеју или галерији посетиоци имају прилику да погледају различите изложбе, послушају концерте, промоције књига и друге музејске програме. Уколико се посетиоци лепо понашају сви се осећају пријатно у том амбијенту. Посетиоци својим лепим понашањем и поштовањем музејског бонтона поштују једни друге и доприносе угодном доживљају, а њихово лепо понашање говори о њиховом нивоу културе опхођења. Уопште у друштву постоје одређена правила лепог понашања, посебно је у музеју потребно да будемо лепо васпитани.
- Уколико разгледате изложбу пружите могућност и другима да уживају у њој. Немојте прегласно коментарисати, а ако баш желите да Вас сви чују, покушајте то на креативан начин не ометајући друге.
- У музејима се изложени експонати на изложби гледају, посматрају и проучавају. Није дозвољено додиривање, ломљење, гурање и намерно оштећивање предмета или експоната. Водите рачуна о сопственој безбедности, безбедности других људи и о безбедности предмета, односно музејских експоната.
- Уз одобрење музеја дозвољено је фотографисање. Иначе је забрањено фотографисање музејских експоната ради заштите културног наслеђа од разних врста злоупотреба.
- Није дозвољено седење на експонатима или наслањање на витрине.
- Говорите љубазно са људима и слушајте друге док говоре, без прекида и упадица. Наравно да није лепо да док водич говори о изложби ви телефонирате, жваћете жваку, једете чипс или сладолед. Кажите оно што мислите — немојте се претварати, али користите пробране речи и не вређајући туђе ставове.
- Уважавајте малу децу и немојте се шалити на њихов рачун у присуству других ако их то љути, укажите им на грешке без вике и батина, покажите им личним примером.
- Витрине служе да сачувају предмете од разних врста напасника: влаге, прејаке светлости, топлоте, прашине, крадљиваца, бактерија, спора итд. Немојте витрине пипкати рукама, стакло ружно изгледа после тога.
- Ако су постављена нека правила у музеју прочитајте их и полако разгледајте изложбу. Трчати горе–доле и гурати друге посетиоце није дозвољено, а није ни безбедно.
- Предмети не говоре сами, кустоси се труде да представе збирке тако да нам пруже могућност да упознамо прошлост и сазнамо шта нам експонати причају.
- Реците „хвала” ако вам неко помогне, извините се ако сте погрешили.