A Könyvtár története
Zomborban a 19. század hetvenes évei során született meg az a vágy és kezdeményezés, hogy Történelmi Társulatot hozzanak létre, amely anyagot gyűjtene és megírná a város és a megye történetét. A kezdeményezést 1882–ben a Bács–Bodrog Megyei alispán, Schmausz Endre vette át, megalapítva a kezdeményező bizottságot a társulat létrehozására, melynek tagjai többek közt Iványi István, dr Margalits Ede, Radits György voltak. Az ő jóvoltukból alakult meg 1883. május 11–én a Bács–Bodrog Megyei Történelmi Társulat.
A Bács–Bodrog Megyei Történelmi Társulat 1883–as megalakulása óta tervezték a megyetörténet–írás munkáját szakmai művek, monográfiák, kéziratok és egyéb könyvanyagok összegyűjtésével elősegíteni. A Társulat titkára, Dr. Margalits Ede által elkészített Egyesületi szabályzattervezetben külön könyvtári részleg létrehozását irányozzák elő. A Történelmi Társulat közgyűlésének 1884. februári határozata alapján Dr. Margalits Ede felelőssége volt minden megyei lapnál adománykérést tenni a leendő múzeum és könyvtára számára. 1908–ban ő szervezte meg a könyvtári állományt. A társulat utolsó, az első világháború vége előtt megtartott közgyűlése elfogadta a múzeumi gyűjtemények állapotáról szóló jelentést, amelyben megállapították, hogy a könyvtár 2.352 könyvvel rendelkezik.
A társadalom helyreállításáig a múzeumi gyűjtemények, így a könyvtári állomány is, hozzáférhetetlenek voltak a nyilvánosság számára. A Múzeumok Bizottsága 1930–ban, a Királyi Bánsági Adminisztráció engedélyével, megtekintette a múzeum könyvtárát, és felmérte a könyvgyűjtemény állapotát. Minden megőrzött könyvet a Dunai Bánság matricájával jelöltek meg.
A két világháború közötti időszakban a könyvtár Dr. Margalits Ede személyes könyvtárával gazdagodott.
Dr. Frey Imre szakkönyvtárát 1952–ben hagyatékként hagyta a Városi Múzeumnak.
A Bács–Bodrog Megyei Történelmi Társulat szakkönyvtára az egyesület megalakulása óta korának jelentős tudományos műveit birtokolja. A Társulat tagjai a Bács–Bodrog megyéről szóló monográfia megírásán dolgoztak, amely 1896–ban jelent meg a magyarság Pannon Alföldre érkezésének évezredének ünnepe alkalmából. A kétkötetes A Magyarország vármegyéi és városai című monográfiát Zombor első nyomdájában, Bitterman Nándor nyomdájában nyomtatták, ma pedig a Zombori Városi Múzeum könyvtárában található.
Kiemelkedő jelentőségűek az 1885–től 1916–ig megjelent múzeumi Évkönyv példányai. A múzeumi könyvtár birtokában van még Pallas Osztrák–Magyar Birodalom enciklopédiája, A Pallas nagy lexikona, 18 kötetben. Az ebből az időszakból származó anyag többnyire magyar és német nyelvű.