Историјат Библиотеке
У Сомбору се седамдесетих година XIX века јавља жеља и иницијатива за стварањем Историјског друштва које би прикупило грађу и написало историју града и жупаније. Почетну иницијативу предузео је 1882. године поджупан Бач–бодрошке жупаније Ендре Шмаус, стварајући иницијативни одбор за оснивање друштва чији су чланови били Иштван Ивањи, др Еде Маргалич, Ђерђ Радич и други. Њиховим залагањем основано је Историјско друштво Бач–бодрошке жупаније 11. маја 1883. године.
Од оснивања Историјског друштва Бач–бодрошке жупаније 1883. године, било је предвиђено да се рад на писању историје жупаније олакша сакупљањем стручних радова, монографија, рукописа и друге књижне грађе. У нацрту правила друштва која је израдио др Еде Маргалич, секретар друштва, предвиђено је стварање посебног библиотечког одељења. На основу одлуке Скупштине Историјског друштва из фебруара 1884. године др Еде Маргалич је био задужен да у свим жупанијским листовима затражи поклоне за будући музеј и његову библиотеку. Он је 1908. године средио библиотечки фонд. Последња скупштина друштва, одржана пред крај Првог светског рата, усвојила је извештај о стању музејских збирки у коме је констатовано да библиотека поседује 2.352 књиге. До обнављања друштва, музејске збирке, па и библиотечки фонд, биле су недоступне јавности. Комисија за музеје је 1930.године, уз дозволу краљевске банске управе, прегледала библиотеку музеја и том приликом констатовала у ком се стању налази књижни фонд. На све сачуване књиге стављена је налепница Дунавске бановине.
У међуратном периоду библиотека је обогаћена личном библиотеком др Еде Маргалича.
Др Имре Фрај је своју стручну библиотеку легатом завештао Градском музеју 1952. године.
Стручна библиотека Историјског друштва Бач–бодрошке жупаније је од оснивања друштва поседовала значајна научна дела свога доба. Чланови Друштва су радили на писању монографије Бач–бодрошке жупаније која је изашла из штампе 1896. године поводом прославе миленијума од доласка Мађара у Панонску низију. Двотомна монографија A Magyarorság vármegyéi és városai штампана је у првој сомборској штампарији Нандора Битермана, и данас се налази у библиотеци Градско музеја у Сомбору.
Изузетан значај имају примерци музејског Годишњака, Évkönyv, који је излазио од 1885. до 1916. године. Музејска библиотека поседује и значајну едицију Палашове енциклопедије Аустро–угарског царства, A Pallas nagy lexikona, у 18 томова. Грађа из овог периода је углавном сва на мађарском и немачком језику.